דחיית סיפוקים

מדוע חשוב ללמד ילדים לדחות סיפוקים ולהתמודד עם תסכול וכיצד נעשה זאת?

בגדול, אין לכם מה לחשוש ממצב שבו הילד מרגיש תסכול כי הוא מתקשה בביצוע פעולה מסוימת, ולא משנה אם זה בלימודים או בפעילות חוץ-בית ספרית.
חשוב שהוא ילמד לאתגר את עצמו.

בכל גיל אפשר לסבול מחוסר יכולת לדחות סיפוקים. מן הסתם, אנשים מבוגרים שהחיים לימדו אותם דבר או שניים, לומדים עם השנים לשלוט יותר על יצרם.

למרבה הצער, ילד שלא מתמודד עם דחיית סיפוקים בגיל צעיר, עלול לגדול להיות מבוגר חסר סבלנות, שרגיל לקבל הכול כאן ועכשיו ואדם שנוטה לריב.

ככל הנראה הוא יסבול ממגוון רחב של בעיות בעתיד, כגון: בעיות בלימודים, בעיות חברתיות התנהגותיות, השמנת יתר, נטייה להתמכרות לסיגריות, אלכוהול וסמים, התנהלות כלכלית לא נכונה, קושי רב בהתמודדות עם כשלון או אכזבה, קושי בהשתלבות במקום העבודה, בעיה עם קבלת מרות ועוד…

חשוב להבין שתינוקות ופעוטות לומדים על דחיית סיפוקים על פי התדירות בה אנו רצים אליהם כשהם בוכים ומרימים אותם על הידיים.
בשנה הראשונה של חייו, התינוק לומד מהו קשר עם אחרים ואיך על ידי העזרה שלהם הוא יחווה תחושת סיפוק שעל ידה ייבנה אמון בינו ובין הסובבים אותו.

ריכזנו עבורכם מספר דרכים יעילות להתמודדות עם דחיית סיפוקים:
פעילות גופנית –מלמדת ילדים המון על דחיית סיפוקים. כי ילדים שעוסקים בפעילות ספורטיבית לומדים לוותר, להפסיד, ולהיות חלק מקבוצה.

הקפדה על הכנת שיעורי בית ומטלות שונות- ילדים נוטים לדחות דברים שלא מתחשק להם לעשות: להכין שיעורים, לסדר את החדר, להתקלח, לשטוף כלים ועוד. חשוב לשלב מטלות בשגרת היום יום של הילד כדי שיפתחו אצלו

התנהגות אחראית ובוגרת, לשבח אותו על ביצוע מטלות, לחזק את הביטחון העצמי שלו וגם את תחושת האחריות והעצמאות שלו.

אל תחששו לאתגר את הילד –חשוב לאפשר לו, כדאי לאתגר אותו, מתוך כוונה להראות לו שהוא יכול להצליח, לחשוף אותו לכישרונותיו החבויים שעדיין לא התוודע אליהם,

התמודדות עם אתגרים חדשים מפתחת אצל הילדים דימוי עצמי חיובי ואמונה שהם מסוגלים להרבה יותר ממה שהם חושבים.

התייחסות לכסף כמשמעותי מגיל צעיר – לא לקנות לילד את כל מה שחפצה נפשו, הוא לא ילמד להעריך כסף, וגם לא ידע לדחות סיפוקים.

מה כן?

מתן דמי כיס מגיל צעיר והסבר איך ולמה כדאי לחסוך אותם, מה יוכל לקנות בכוחות עצמו- הוא ילמד המון על היכולת שלו להתאפק וייהנה יותר מהרכישה ומגיל צעיר ירכוש התנהלות כלכלית נבונה.

לסיום: דחיית סיפוקים היא בעצם חוסר סבלנות שהילד חש והיכולת שלו לשלוט באותו חוסר סבלנות ולגלות איפוק.

לילד יהיה קשה מאוד ללמוד איך להתאפק ולהיות סבלני אם ההורה לא ילמד אותו.

הרעיון הוא פשוט ללמד אותם להמתין. הכי קל זה לעזוב הכל לשחק איתם או לתת הכל ומהר כדי להימנע מוויכוחים ומבכי. אבל זו טעות, כי כך הילד לומד שעל ידי צעקות הוא מקבל כל דבר וגם לא לומד דבר על סבלנות, והתמודדות עם תחושת תסכול. לא יקרה כלום אם הילד יחכה מעט עד שתתפנו לשחק איתו.

סגירת תפריט
WhatsApp chat